Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Güzel dudaklar yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Dolgun ve sınırları belirgin olan dudaklar yüzün çok daha genç görünmesini sağlar. Bazı kişilerde dudaklar doğuştan ince bir görünüme sahip olabilir. İnce dudaklara hacim kazandırılması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve dudaklar arasındaki estetik orantıların sağlanması amacıyla dudak dolgusu uygulanır. Dudakların doğal ve estetik görünmesini sağlayan bazı kurallar vardır.

Dudaklara önden bakıldığında üst dudak kalınlığının alt dudağın yarısı kadar olması gerekir. Profilden bakıldığında özellikle kadınlarda üst dudağın alt dudaktan 2 mm önde olması gerekir. Ayrıca dudakların hâcminin yüzünün genel yapısıyla estetik olarak uyumlu olması gerekir. Tüm bu anatomik kurallara uyan estetik duygusu yüksek, el becerisi gelişmiş bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece ördek dudağı görünümü oluşmaz.

Dudak dolgusu abartıya kaçılmadan uygulandığında harika sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Uygulama sonrasında dudakların şekli ve kontürü daha belirginleşmiş ve daha dolgun olur.Dolgun dudakların ve dudak köşelerinin hassas bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Dudak dolgusunda en sık hyalüronik asit kullanılır. Hyalüronik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenle uygulanabilir. Uygulama yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye göre değişir.

Hyalüronik Asit içeren dolgular, laboratuar ortamında hazırlandığı için risk taşımazlar. Alerjik  reaksiyona yol açma ihtimali çok düşüktür. Dudaklar çok hassas olduğu için dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu iğnelerle veya kapalı uçlu kalemlerle dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir. Değişiklik hemen fark  edilir. Dudak dolgusu uygulamasından sonra 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekmektedir.

Dolgu yapıldığı gün, dudaklara parlatıcı ve ruj sürünmemesi önerilir. Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişkinlik oluşabilir. Dudak dolguları kalıcı maddeler değildir. 6-12 ay içerisinde vücut tarafından emilerek yok olurlar fakat bazı kişilerde daha uzun süre kalabilir. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için işlemin tekrarlanması gerekir. Dudakları yapısal olarak ince olan ,hacmini kaybeden,dudaklarında simetri problemi olan ve daha biçimli dudaklara sahip olmayan herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır.

Dolgun ve biçimli dudaklar; çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler, bu durumda uygulamayı yapacak olan doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.