Karbon Peeling

Karbon peeling cilt yağlanmasını azaltan, gözenekleri küçülten, cildin aydınlanmasını ve gençleşmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Ayrıca hafif düzeydeki cilt lekelerinin ve açık renkli ince tüylerin giderilmesini de sağlar.

Karbon peeling esasen bir lazer uygulamasıdır. Bu yöntemin temeli cilde sürülen  karbon solüsyonunun Q-switched Nd: YAG lazer kullanılarak ciltten uzaklaştırılmasına dayanır. Q-switched Nd: YAG lazerin karbon solüsyonuyla birlikte uygulanması lazerin yaydığı ısı ve ses dalgalarının etkisini güçlendirir. Isı ve ses dalgalarının etkisiyle ciltte kollajen üretimini artar, cilt gençleşir, gözenekler daralır, daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkar.

Q-switched Nd:YAG  lazerin ciltteki melanin pigmentini etkilemesine bağlı olarak cilt tonu açılır, yüzde aydınlanma efekti oluşur ve cilt lekeleri azalır.

Lazer uygulaması yapılmadan önce cilt yüzeyine karbon solüsyonu sürülür. ciltte 15 dakika bekletilen karbon solüsyonu gözenekler tarafından emilir. Daha sonra 10 dakika süreyle cilt yüzeyi lazer atışlarıyla taranarak uygulama tamamlanır. Karbon peeling uygulaması sırasında ağrı hissedilmez. Ancak çok hafif bir kızarıklık, nadiren batma ve yanma hissi oluşabilir.

Karbon peeling uygulaması 1-3 hafta aralıklarla 4-8 seans uygulanmalıdır.

Uygulamadan  hemen sonra ciltte belirgin bir aydınlanma ve parlaklık ortaya çıkar. 1 hafta sonra cilt yağlanması azalır. Gözeneklerin daralması, cilt gençleştirme ve leke giderici etkisi 2-4 ayda ortaya çıkar. Cilt tipine göre değişmekle birlikte 4-8 seans uygulanan karbon peeling tedavisinin ciltteki olumlu etkileri yaklaşık 1-1,5 yıl süreyle devam eder.

Uygulama sonrasında ciltte soyulma olmaz. Ortaya çıkabilecek kızarıklık, batma ve yanma hissi birkaç saat içinde azalır.Karbon peeling uygulamasından hemen sonra güneşten koruyucu ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Mezoterapi ve altın iğneli radyofrekans gibi yöntemlerle birlikte kullanılabilir. Kombine tedaviler karbon peeling uygulamasının olumlu etkilerini güçlendirir.