Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Eder?

Vücudumuzdaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan en etkili yöntem olan  lazer epilasyon yönteminde temel kural, kıl kökünde bulunan, kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir.

Kıl kökünde bulunan melanin pigmenti lazer ışınını emer, bu ışın ısıya dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Lazer ile yapılan bu bu uygulama kıl kökündeki pigmentlere etki ettiği için cilde zarar vermez.

Kalıcı lazer epilasyon uygulaması için, lazer ışınının cildin derinliklerine etki ederek kıl köküne ulaşması ve kıl köküne hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri deri yüzeyinin 2-5 mm altındadır.

Kullanılan lazer ışınının dalga boyunun bu mesafelerde etkili olması gerekir. Uygulamalarda tek bir lazer epilasyon sisteminin tercih edilmesi istenilen sonucu vermez . Kıl köklerinin derinliği farklı olduğu için farklı dalga boyuna sahip lazer epilasyon sistemleri birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalıdır.

 

Lazer Epilasyon Uygulamasında Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

Lazer epilasyon kılın aktif büyüme ve gelişme döneminde yani anagen döneminde etkilidir. Telogen döneminde olan kıllar uygulamadan etkilenmeyecektir. Kılların %30-70 i telogen dönemindedir.

Bundan dolayı vücut bölgelerine seanslar halinde uygulama yapılır. Her seansta %15-30 arasında etki sağlanır. Seans aralıkları da vücut bölgesinde iki ayda bir 4-6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6-12 seans olmak üzere değişir.

ANAGEN DÖNEM

Kılın aktif büyüme ve gelişme dönemidir.Bu dönemde kıl kökü tamamen kendini besleyen hücreyle temas halindedir ve melanin denilen renk maddesi yoğundur.Anagen dönemin uzunluğu kılın uzunluğunu belirler,lazer epilasyon anagen dönemdeki kıllarda etkilidir.

CATAGEN DÖNEM

Kıl kökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir.Kökle irtibat zayıflamıştır, kıl kurumaya baslamış olduğu için lazer epilasyon uygulamasından amaçlanandan daha az etkilenecektir.

TELOGEN DÖNEM

Kıl kökünde aktivitenın durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir,dinlenme dönemine geçen kıl folikülü bu dönemde bir kaç ay kalır,bu dönemin süresi bulunduğu alandaki aktif kılların sayısına bağlıdır.Bu dönemdeki kıllara uygulanan lazer epilasyon etkili olmayacaktır.

LAZERİN KILLARA ETKİ MEKANİZMASI

Anagen fazdaKİ kılların içerdiği melanin lazer ışığı tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır .Buna seçici termoliz denir.

Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir. Dalga boylarına göre lazer cihazları çeşitlilik göstermektedirler.

Ruby 694 nm, alexandrite 755 nm, diode 808 nm, NdYag 1064 nm lazer epilasyon için kullanılan lazerlerdendir. Sık olarak tercih edilen cihazlar alexandrite ve Ndyag lazerlerdir. Işığın dalga boyu azaldıkça kıla rengini veren melanin pigmentine olan duyarlılığı artar.

Bu yüzden alexandrite lazerler siyah renkli kıllarda ve açık tenli ciltlerde çok etkili sonuçlar verir. Cilde  zarar vermeyecek, bu arada kıl üzerine etkisi fazla olabilecek bir lazer kullanmak tedavinin etkinliği ve kalıcılığı açısından çok önemlidir.

Bu nedenle en sık tercih edilen ve sonuçlarına güvenilen cihazlar alexandrite lazerlerdir ama ten rengi koyulaştıkça mutlaka Ndyag lazer tercih edilmelidir.

Lazer Epilasyon Uygulamasından Sonra Leke veya İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulamasından önce uzmanlarımız cilt rengini ve kıl yapısını doğru belirleyerek etkin ve güvenli doz seçimi yaptıktan sonra uygulamalarınızı yaptıkları için herhangi bir leke veya yanık riski yoktur.

Kliniğimizde tüm cilt renklerinde etkili ve güvenli Lazer Epilasyon Sistemleri kullanılır.

Uygulama sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde ciltte yanık, leke ve iz kalma riski her zaman mevcuttur.

Dinamik soğutma sistemi olan lazer epilasyon cihazları cildin ısınmasına fırsat vermediği için yanık riskini ortadan kaldırmaktadır.Kliniğimizde lazer epilasyon uygulamalarımızda dinamik soğutma sistemi kullanmaktayız.

 

Lazer Epilasyon Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye yirmi gün içerisinde kökten alım işlemi yapılmamış olması gerekmektedir.(Ağda,cımbız gibi)
 • Uzayan kıllar yüzde makasla vücutta jiletle kısaltılmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulamasından 15 gün öncesine kadar güneşe çıkılmamış ve solaryuma girilmemiş olması gerekmektedir.
 • Uygulama yapılacak bölgedeki kıllara sarartma yapılmamış olması gerekmektedir.
 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgeye makyaj yapılmamış olmalıdır.
 • Son altı ay içerisinde cilt tedavisi ilaçları kullanan kişilere lazer epilasyon uygulanamaz.

Lazer Epilasyon Sonrası Yapılması Gerekenler

 • Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra bazı hassas cilde sahip kişilerde hafif kabarıklık, kızarıklık oluşabilir.Kişinin cilt hassasiyetine göre bir saat ile bir gün arasında kızarıklık geçecektir.
 • Kişi lazer epilasyon uygulamasından sonra ılık suyla duş alabilir, ciltte tahriş oluşturacak kese ve peeling işleminden bir hafta süreyle uzak durmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulamasından sonra üç gün süreyle güneşe çıkılmamalı çıkılacaksa mutlaka 30 veya üstü koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulaması sonrasında tüyler üç ile onbeş gün içerisinde hafifçe uzayarak kendiliğinden dökülecektir. Çok kuru cilt yapısına sahip kişilerde dökülmeler yirmi günü bulabilir. Nemlendirici kremler kullanarak cilt nemlendirilirse dökülme daha hızlı olacaktır.
 • Uygulamadan sonra onbeş ila yirmi gün arasında kontrol seansına gelinmelidir. Kontrol seansına kadar tüyler kısaltılmamalıdır.
 • Seans aralıklarında kökten alma işlemi yapılmamalı sadece kısaltılmalıdır. Seanslarınıza düzenli gelmeniz uygulamadan gerekli etkiyi almanız açısından önemlidir.