Lazerle dövme silme

Dövme silme tedavisinde Q-swithched Nd YAG lazer kullanılır. Lazer atışları ile dövme boyası (pigmentler) parçalanır ve küçük parçalara ayırılır. Bu küçük parçalar daha sonra vücuttaki bazı hücreler tarafından sindirilerek yok edilir.

Siyah ve lacivert renklerdeki dövmeler lazer ile dövme silme uygulamasına daha iyi yanıt verir. Ancak sarı, pembe, yeşil, mor renkler ve bunların yakın tonları kolay silinemez.

Dövme yapan kişilerin farklı maddeler kullanması nedeniyle tüm siyah renkte dövmeler laser uygulamasına aynı yanıtı vermeyebilir. Tedavi süresi uzayabilir.

Dövme silme uygulaması için en ideal hastalar açık tenli, güneşten bronzlaşmamış, siyah, lacivert renklerde en az bir yıllık dövmesi olan kişilerdir. Eski dövmeler laser tedavisi ile daha kolay silinir.

Amatör dövmelerin silinmesi için 4-6, profesyonel dövmeler için 6-10 seans uygulama yapılması gerekir. Ancak kısa süre önce yapılmış dövmeler için daha çok seans gerekebilir. Seanslar 4-6 hafta aralıklarla yapılır.

Tedaviden önce cilt anestezik kremle uyuşturulur ve işlem sırasında soğuk hava uygulanarak ağrı hissi azaltılır.
Dövme silme uygulaması sırasında dövmenin geçici olarak beyazlaşması lazer uygulamasının etkili olduğunu gösterir.

Lazer tedavisi sonrasında uygulama alanında  kısa süreli (7-14 gün) kanama, su toplaması, kabuklanma görülebilir.

Lazerle dövme silme uygulamasından sonra  antibiyotikli krem, deriyi onarıcı bir krem ve güneşten koruyucu kullanılması gerekir. En az 2 gün süreyle sıcak su, buhar banyosu ve saunadan uzak durulmalıdır. Cilt üzerindeki kabuklanma düzelinceye kadar havuza ve denize girilmemelidir.