Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Cilt yüzeyinde ortaya çıkan kırmızı veya mor renkte damar genişlemeleridir. Bu damarlar yılansı görünümde ayrı ayrı bulunabilecekleri gibi birleşerek örümceğe benzer bir görünümdede olabilirler. Sıklıkla derinin daha ince olduğu, kılcal damarların yüzeye daha yakın olduğu yüz, burun üstü,burun kenarları, bacaklar ve kollarda yerleşir.

Kadınlarda çok daha sık görülür. Genellikle gebelikte, doğum kontrol hapları kullananlarda, hormon destek tedavisi uygulanan kişilerde daha sık rastlanır. Yüzde görülen damar genişlemeleri sıklıkla uzun süreli kortizonlu krem kullananlarda ve güneş maruziyeti sonrasında oluşur.

Lazer uygulaması kılcal damar sorununun tedavisinde uzun yıllardır başarıyla kullanılmaktadır. Lazer ışınları kılcal damar içindeki hemoglobin tarafından emilir ve açığa çıkan ısı ile damar büzüştürülerek yok edilir. İşlem sırasında soğuk hava uygulaması yapılır.

Lazer tedavisinden sonra damarlarda kızarıklık, şişlik, nadiren kabuklanma oluşabilir ve 2-3 gün içinde kaybolur. Damarda belirginleşme de görülebilir ve 2-3 hafta kadar sürer. Zamanla azalarak kaybolur. Lazer uygulamasından hemen sonra varis çorabı kullanılması ve yatıştırıcı krem sürülmesi bu şikayetlerin artmasını önler.

Lazerle kılcal damar tedavisi 4-6 hafta aralıkla 1-4 seans yapılır.

Tedavi sonrası nemlendirici kremler, 1 ay süreyle güneş ışınlarından korunulmalı ve solaryuma girilmemelidir, 3 gün süreyle sıcak duş ve aşırı egzersizden kaçınmak gerekir.
Cinsiyet gözetmeksizin her yaş grubuna, koyu veya açık tenli kişilere lazerle kılcal damar tedavisi yapılabilir. Pıhtılaşma bozukluğu olanlar, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.