Yüz Dolguları

Dudak Dolgusu

Güzel dudaklar yüz estetiğinin önemli bir parçasıdır. Dolgun ve sınırları belirgin olan dudaklar yüzün çok daha genç görünmesini sağlar. Bazı kişilerde dudaklar doğuştan ince bir görünüme sahip olabilir. İnce dudaklara hacim kazandırılması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve dudaklar arasındaki estetik orantıların sağlanması amacıyla dudak dolgusu uygulanır. Dudakların doğal ve estetik görünmesini sağlayan bazı kurallar vardır.

Dudaklara önden bakıldığında üst dudak kalınlığının alt dudağın yarısı kadar olması gerekir. Profilden bakıldığında özellikle kadınlarda üst dudağın alt dudaktan 2 mm önde olması gerekir. Ayrıca dudakların hâcminin yüzünün genel yapısıyla estetik olarak uyumlu olması gerekir. Tüm bu anatomik kurallara uyan estetik duygusu yüksek, el becerisi gelişmiş bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından yapıldığı sürece ördek dudağı görünümü oluşmaz.

Dudak dolgusu abartıya kaçılmadan uygulandığında harika sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Uygulama sonrasında dudakların şekli ve kontürü daha belirginleşmiş ve daha dolgun olur. dolgun dudakların ve dudak köşelerinin hassas bir şekilde düzenlenmesini sağlar. Dudak dolgusunda en sık hyalüronik asit kullanılır. Hyalüronik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenle uygulanabilir. Uygulama yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına hemen dönebilir. Kalıcılık süresi kişiden kişiye göre değişir.

Hyalüronik Asit içeren dolgular, laboratuar ortamında hazırlandığı için risk taşımazlar. Alerjik  reaksiyona yol açma ihtimali çok düşüktür. Dudaklar çok hassas olduğu için dudak dolgusu uygulamasından önce anestezik etkili bir krem uygulanması işlemin nispeten konforlu geçmesini sağlar. Dudaklar iyice oluştuktan sonra dolgu maddesi çok ince uçlu iğnelerle veya kapalı uçlu kalemlerle dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir. Değişiklik hemen fark  edilir. Dudak dolgusu uygulamasından sonra 2 saat süreyle herhangi bir şey yenmemesi ve içilmemesi gerekmektedir.

Dolgu yapıldığı gün, dudaklara parlatıcı ve ruj sürünmemesi önerilir. Dudak dolgusu işleminden sonra kısa süreli bir şişkinlik oluşabilir. Dudak dolguları kalıcı maddeler değildir. 6-12 ay içerisinde vücut tarafından emilerek yok olurlar fakat bazı kişilerde daha uzun süre kalabilir. Dudakların dolgunluğunun devamlılığı için işlemin tekrarlanması gerekir. Dudakları yapısal olarak ince olan,hacmini kaybeden,dudaklarında simetri problemi olan ve daha biçimli dudaklara sahip olmayan herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır.

Dolgun ve biçimli dudaklar; çekicilikle, gençlikle özdeştirilir. Minik bir dokunuşla daha genç daha çekici bir görünüm isteyen herkes dudak dolgusundan faydalanabilir. Bazı hastalar sonuçların ne kadar kötü olacağını bilmeden abartılı dudaklar isterler, bu durumda uygulamayı yapacak olan doktorun hastayı doğru yönlendirmesi son derece önemlidir.

Gözaltı Dolgusu

Göz çevresinde kırışıklık, morluk ve çökme bulunması kişilerin yorgun yaşlı ve hüzünlü görünmesine neden olur. Çökmüş göz altları birçok kadının ve erkeğin estetik sorunlarının başında gelir ama artık özel olarak geliştirilen dolgu yöntemi ile göz altındaki şişlik ve morluk problemleri giderilebiliyor. 30’lu yaşlardan itibaren her iki kişiden biri göz halkaları için endişelenmektedir. Alerjik reaksiyonlar, alkollü içecekler, yatış pozisyonu ve uyku düzensizlikleri bu durumu arttırıcı unsurlardır.

Dolgu uygulaması ile bu bölgede hacim artışı sağlanır. Göz altındaki çökme, kırışıklık ve morluklar düzeltilir böylece daha genç sağlıklı bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Gözaltı dolgusu ile gözaltındaki çökmeler,göz altındaki morluklar,göz altındaki kahverengi halkalar,göz altındaki kırışıklıklar yorgun hüzünlü ve yaşlı yüz ifadesi tedavi edilebilir.

Hyalüronik Asit içeren dolgular laboratuar ortamında hazırlandığı için enfeksiyon riski yoktur. Alerjik reaksiyona yol açma ihtimali düşüktür. Hyalüronik asit vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olduğu için güvenle kullanılabilir. Gözaltı dolgusu için kullanılan diğer maddeler komplikasyon yaratma risklerinin fazla olması nedeniyle güvenli değildir. Gözaltı dolgusu uygulanacak bölge antiseptik solüsyonla temizlenir, sonra anestezi uygulanır. Ardından kapalı uçlu kanüllerle dolgu maddesi enjeksiyonu yapılarak gözaltı bölgesinde hacim artışı sağlanır. Dolgu yapıldıktan hemen sonra etkisi görülmeye başlar, ancak en etkili sonuçlar için üç hafta beklemek gereklidir. Gözaltı dolgu uygulaması yaklaşık olarak 15 dakika süren bir işlemdir. Uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönebilir. Uygulama öncesinde gözaltı dolgusu yapılacak bölgeye lokal anestezi yapıldığı için neredeyse hiç ağrı hissedilmez. Kanül adı verilen sivri uçlu olmayan özel bir iğne kullanılarak dolgu enjeksiyonu yapıldığı için kanama ve morluk oluşmaz. Alınan tüm önlemlere rağmen oluşabilecek morluk bir hafta içinde kendiliğinden düzelir. Gözaltı dolgusu 1-1,5 Yıl süreyle kalıcıdır. Düzenli olarak gözaltı dolgusu yaptıran kişilerde dolgunun kalıcılık süresinin uzadığı gözlemlenmektedir. Bu konuda eğitim almış tecrübeli dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından klinik ortamında uygulanmalıdır.

 

Burun Şekli Düzeltme Dolgusu

Burnun,yüzün diğer yapıları ile uyumlu doğru oranlara sahip estetik zarif ve doğal görünümlü olmasını hedefleyen bir uygulamadır.Burnunda minimal değişiklik isteyen ya da asimetri problemi olan kişilerde vücut dokularıyla yüksek düzeyde uyumlu dolgu maddeleri kullanılarak yeniden burun şekli verebilmekteyiz. Uygulamanın hedefi dolgu maddeleri aracılığıyla burun üzerindeki tümsek veya çukur alanlarının restore edilmesidir Uygulama ortalama 15 dakika sürer anestezi veya ameliyathane şartları gerektirmez cerrahi kesi olmaz herhangi bir iyileşme süresine ihtiyaç yoktur Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönülebilir ve kimse tarafından fark edilmez. Burun dolgusu ile neler yapılabilir?
-Burnun eğrilikleri tamamen giderilir veya hafifletilebilir

-Burun ucu kaldırılabilir
-Burun asimetrileri düzeltilebilir
-Burun estetiği ameliyatı sonucu oluşan problemler giderilebilir
-Burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir
-Burun sırtı düzeltilebilir
-Burun alın ilişkisi düzeltilebilir
-Burun kanadı çentiklenmesi düzeltilebilir